Skip to main content

5 Reasons Juice Powder Is Better


Once you add water to a whole food juice powder concentrate, its pretty much the same thing as juice from a juicer. So why buy the powdered concentrate when you can just have juice? There are five reasons.


1. Juice Powders Have Fewer Calories

Because you are getting concentrated nutrition, you are getting all the goodness without all the bulk. Juice calories aren't the bad kind of calories. It's not like you're getting doughnut or cheeseburger calories from vegetable or fruit juice. However, the only way to lose weight is to use more calories than you consume. Juice powder concentrates can help you reduce your overall calorie intake.

Eight ounces of beet juice has 110 calories.

RediBeets® has fifteen calories per serving.


2. Juice Powder Concentrates are Portable

One gallon of liquid weighs over eight pounds. If you're carrying around fresh fruit and a juicer, then you can add more weight, not exactly ideal for a long hike or a bicycle trip.

A full canister of Just Carrots® weighs just under a pound (14.1 oz) and contains over thirty servings.

And fits snugly in a coat pocket.


3. Value

According to Wiki answers, it takes about five to nine carrots to make an eight-ounce cup of carrot juice. One pound of carrots equals about four or five regular (non-baby) carrots. Whole carrots retail for about seventy-seven cents a pound according to the USDA. Organic carrots, like the kind we use, are $1.51 a pound. Keep in mind that carrots are one of the cheaper and more plentiful vegetables. Beets retail higher. (.90 cents) I can't even find a retail price for young barley grass.

There are thirty-three servings in a canister of Just Carrots®. The label suggests mixing one tablespoon with a 4 oz of water.

It takes roughly one pound of carrots to make a 4 oz drink.

The math:

Just Carrots®: Retail Price $45.50

33 1lb servings of organic carrots: $49.83

33 1lb servings of non-organic carrots: 25.41

So we've managed to beat out organic carrots by about four dollars. Regular, non-organically grown carrots have them both beat on raw price. However, take these factors into account.

Running the juicer takes about .06kwh of electricity. About the same as running a sixty-watt light bulb for an hour. That's a bit more than half a penny of electricity each time you use it. Not much, but it adds up. $1.98.

The average drive to the grocery store, for more carrots, since it's unlikely that you'd buy thirty-three pounds at once, is two miles. That's about sixty cents for gas each trip. Let's be generous and say three trips. $1.80.

Water to clean the vegetables costs money. (I'm not going to look that up.) If I wanted to be a jerk I could add the cost of a nice juicer ($100-$1,500), its maintenance, the time and energy it takes to clean, etc. Your time is valuable, probably something you can't put a dollar amount on.

You get the point. Just Carrots® is cheaper than juicing organic carrots and simpler than juicing either. Non-organic carrots might be cheaper, but they may have had pesticides used on them. They could also be genetically modified. Peace of mind: Priceless.


4. Shelf Life

Juice powders have a longer shelf life than juice and fresh fruit. You don't have to store them in a fridge and they won't rot and stink up your kitchen.

Carrots last longer than most vegetables (4 to 5 weeks) when refrigerated in the crisper. Beets have a shorter lifespan (two weeks). However, you might find yourself sick of carrot juice for awhile or too busy to clean and juice that eleven pounds of carrots you spent $1.80 going to the store and getting. You could forget about them entirely and end up tossing them out without ever using them.

Juice powder concentrates last for years. Add that to the value category


5. Consistency

Not every piece of fruit I've eaten has been exactly the same. I've eaten carrots that have tasted terrible for no discernible reason. I've had apples with worms inside. One of the great things our products can offer is the consistent great taste. Mother Nature can't even offer that. We make sure our ingredients are top of the line, aren't covered in aphids and don't have worms inside.

To learn more, Click Here.